Çarşamba, 25 Nisan 2018 23:06

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Ödemeleri Nereye ve Nasıl Yapılır?

Günümüzde motorlu taşıtlar vergisi ödemeleri, ilerleyen teknoloji ile birlikte geçmiş yılların aksine çok kolayca yapılabiliyor. Artık araç sahipleri kredi kartı ve internet vasıtasıyla araçlarının MTV ödemesi işlemini gerçekleştirebildikleri gibi, bu ödemeler sırasında bankaların sunduğu taksit ve diğer sürprizlerden de yararlanabiliyor. MTV ödemelerinde GİB (Gelir İdaresi Başkanlığı) ile anlaşmalı olan tüm bankalar ve kredi kartları aracılığıyla ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Aracınızın cinsi, motor hacmi ve yaş bilgileri sayesinde MTV hesaplama yaparak ödemeniz gereken MTV tutarını kısa sürede öğrenebilirsiniz. Aracınızın motorlu taşıtlar vergisini ödemediğiniz takdirde ise, gecikmenin yaşandığı her ay için %1.4 oranında gecikme faizi ile karşılaşırsınız.

Motorlu Taşıt Vergisi sorgulama ve ödeme işlemi içinse şu adımları izlemelisiniz; Gelir İdaresi Başkanlığı’nın online ödeme bölümüne giriş yaptıktan sonra plaka, TC. Kimlik No. ve aracınızın tescil tarihinin bilgilerini ilgili alanlara doldurarak ödemeniz gereken toplam tutarı görebilir daha sonrasında ise kredi kartı bilgilerinizle birlikte ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. MTV ödeme sayfasında ayrıca geçmiş yıllarda yapmış olduğunuz tüm ödemelerin dökümlerine de ulaşabilirsiniz. BURAYA TIKLAYINIZ...

İnternet üzerinden yapacağınız ödemelerinizi saat 02:00 – 22:00 arasında yapmalısınız. Araç vergi sorgulama işlemlerinizde GİB ile anlaşmalı olan banka ve kredi kartlarının MTV ödemelerine özel kampanyalar yaptıklarını daha önce dile getirmiştik. Bankalar bu dönemde gerek taksit kampanyaları ile gerekse de ürün veya hizmet kampanyaları ile MTV ödemesi yapacaklar için oldukça avantajlı teklifler sunuyorlar. MTV ödemelerinde yakalayabileceğiniz avantajlardan söz etmişken, ödeme yapmayanları bekleyen tehlikelere de dikkat çekmek gerekiyor. Aracının MTV bedelini ödemeyen araç sahipleri, karşılaşacakları gecikme faizi cezalarının yanı sıra, daha ilerleyen dönemlerde ise önce Maliye Bakanlığı’ndan uyarı, daha sonrasında ise banka hesaplarına haciz gibi yaptırımlarla karşı karşıya kalabilir. Bu nedenle hem gecikme faizi cezası ile daha fazladan ödeme yapmamak için, hem de haciz gibi kabus senaryoları ile karşılaşmamak için ödemelerinizi zamanında yapmanız, sizin için oldukça önemlidir.

Siz de bu süreçte MTV kampanyalarının takibi yaparak, ödemelerinizde avantajlar sağlayabilirsiniz. Araç vergi hesaplama sürecinizin ardından aşağıdaki listede bulunan anlaşmalı banka ve kredi kartlarınız ile Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. MTV ödemelerinizi bankaların avantajlı kampanyaları ile gerçekleştirerek kazanca geçmek içinse güncel MTV kampanyaları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

MTV Hesaplama Nasıl Yapılır?

Motorlu taşıtlar vergisi hesaplama yönteminde araç yaşı, motor hacmi ve ve araç cinsi gibi faktörlerin belirleyici olduğuna daha önce dikkat çekmiştik. Ödemeniz gereken MTV tutarını kendiniz hesaplayabileceğiniz gibi, yine GİB’in web sitesi üzerinden MTV hesaplama 2018 aracı ile de hesaplama işlemini yapabilirsiniz. BURAYA TIKLAYINIZ...

Araç vergisi hesaplama aracını kullanırken aracınızın model yılı, araç tipi, aracın yaşı ve motor silindir hacmi değerlerinin girişini yaparak hem yıllık toplam tutarı, hem de yılın ilk 6 ayı ve ikinci altı ayı için ödeyeceğiniz dönemsel tutarı net olarak hesaplayabilirsiniz. Ancak MTV hesaplaması işlemini yaparken araç bilgilerinizin eksiksiz ve doğru olduğundan emin olmalısınız.

Aksi takdirde yanlış araç bilgileri ile yapılan bir hesaplama sonucunda ortaya çıkan tutarla, ödeme işlemi sırasında karşınıza çıkacak olan tutar arasında büyük farklar görebilirsiniz. Aracınızla ilgili en net bilgiler araç ruhsatınız da yer aldığı için, hesaplama sırasında da aracın ruhsatını mutlaka yanınızda bulundurmalısınız.

 

MTV Ödemesi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Araç vergisi ödemelerinizde bir problem çıkmaması adına kişisel bilgileriniz ve araç bilgilerinizin yanı sıra, ödeme işleminin ardından ileriye dönük herhangi bir problemle karşılaşmamanız için ödemeyi yaptığınıza dair belgeyi almanız yararınıza olacaktır. Eğer GİB üzerinden ödemenizi gerçekleştirdiyseniz, ödeme işleminin sonunda alındıyı indir butonuna tıklayarak, MTV ödemenizi gerçekleştirdiğinize dair PDF’i bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Motorlu taşıtlar vergisini ödediğinize dair belgeyi daha sonra almak içinse, GİB’in sayfasından kişisel bilgilerinizin girişini yaptıktan sonra indirme işlemini yapabilirsiniz.