Bilgi Bankası

Günümüzde motorlu taşıtlar vergisi ödemeleri, ilerleyen teknoloji ile birlikte geçmiş yılların aksine çok kolayca yapılabiliyor. Artık araç sahipleri kredi kartı ve internet vasıtasıyla araçlarının MTV ödemesi işlemini gerçekleştirebildikleri gibi, bu ödemeler sırasında bankaların sunduğu taksit ve diğer sürprizlerden de yararlanabiliyor. MTV ödemelerinde GİB (Gelir İdaresi Başkanlığı) ile anlaşmalı olan tüm bankalar ve kredi kartları aracılığıyla ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Aracınızın cinsi, motor hacmi ve yaş bilgileri sayesinde MTV hesaplama yaparak ödemeniz gereken MTV tutarını kısa sürede öğrenebilirsiniz. Aracınızın motorlu taşıtlar vergisini ödemediğiniz takdirde ise, gecikmenin yaşandığı her ay için %1.4 oranında gecikme faizi ile karşılaşırsınız.

Günümüzde araç sorgulama ile almak istediği aracın kaza ve poliçe bilgilerini öğrenmek isteyenler, Tramer vasıtasıyla plaka sorgulama işlemini gerçekleştirerek araç hasar kaydı ile ilgili tüm detaylara ulaşabiliyorlar. Tramer sorgulama ile siz de sahibi olmayı düşündüğünüz aracın poliçe bilgilerini öğrenebilir, yine araç plaka sorgulama işlemiyle aracın daha önce ağır hasar alıp almadığı bilgilerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Plakadan araç sorgulama işlemini nasıl gerçekleştirmeniz gerektiğini ve dikkat etmeniz gereken noktaları içeren bu haberi sizler için hazırladık.

Maddi hasarlı trafik kazalarında sigortadan faydalanmak için hasarın doğru şekilde tespit edilmesi önemlidir. Hasar tespitinin ilk adımı kaza anında araçların konumunu ve hata oranını gösteren “Kaza tespit tutanağı”nın düzenlenmesidir.

Bilindiği gibi eskinden polis tarafından tutulan zabıt yerine, 2008 yılından itibaren sürücülerin kendilerinin form doldurması ve imzalaması gerekmektedir. Kazaya karışan tüm tarafların ortak bir şekilde doldurup imzaladığı kaza tespit tutanağı, sigorta şirketlerinin hasar tespiti ve teminat ödemelerinde önemli bir yer tutmaktadır.

Araç sahipleri değişse de trafik sigortasının güvenceleri 15 gün boyunca korumaya devam ediyor.

Her ne kadar araçlarımızı uzun soluklu kullanmak içi alsak da zamanla araç değişimi veya yaşantımızdaki sorunlar sebebi ile otomobillerimizi satabiliyoruz. Aracımızı satarken yapmamız gereken bir dizi işlem var: Noterdeki işlemler için belgelerin hazırlanması, satış sözleşmesinin imzalanması, tescil belgelerinin alınması… Araç satışı öncesinde, anında ve sonrasında düşünülmesi gereken konulara ilaveten aracın kullanıldığı süre boyunca korumaya sağlayan araç sigortalarının da durumu unutulmamalı.

A) İşletenin Trafik (Zorunlu Mali Sorumluluk ) Sigortası

Motorlu aracın işletilmesi sırasında, üçüncü şahısların ölümü, yaralanması ve maddi zararlara sebebiyet verilmesi halinde, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'na göre işletene düşen hukuki sorumluluğu teminat altına alan zorunlu bir sigortadır. Güvence limitleri araç türü ve kullanım tarzına göre 2918 sayılı yasada belirtilmiştir. Bu sigorta yalnızca Türkiye sınırları içinde geçerlidir. Poliçenin süresi içinde, aracı işletenin neden olduğu farklı tarihlerdeki her hasarda bu güvence limitleri yeniden uygulanır. Trafik sigortası ile yalnızca maddi ve bedeni zararlar güvence altına alınır, hasar ile ilgili manevi zararlar kapsam dışıdır.

1. Bozuk ve taşlı yollarda yüksek hız yapmayın. Ayrıca ani ve sert frenden aracı hızlı kaldırıp patinaj yapmaktan kaçının. Aksi halde lastiklerde düzensiz ve erken aşınmalar meydana gelir.

2. Lastiğinizi keskin kaldırım kenarlarına sürtmekten kaçının. Lastiğin gövdesini oluşturan kordların çok hafif hasar görmesi bile üzerinde yüründüğünde lastikte tehlikeli olabilecek büyük arızalara sebep olabilir.

3. Otomobilinizi kullanırken yoldaki çukurlara ve tümseklere dikkat edin kaldırıma park etmekten kaçının.

Otomobilinizi takas edebilir, ya da şahıs olarak satabilirsiniz.

Takas etmek hızlı ve basit bir çözümdür. Eğer satıcı takas etmek istediğiniz aracı size satmaya istekli ise, kaybınız biraz daha az olabilir.

Şahıs olarak satmaya karar verirseniz, daha uzun sürebilir, ama cebinize daha çok para girer. Aracınız için arayanlar ile, test etmek ve kontrol ettirmek isteyenlerle, siz ilgilenmelisiniz. İlan vermek için ayrıca biraz para harcamanız gerekecek.

İkinci el veya 0 km. araç alırken aşağıdakileri mutlaka okuyunuz.

Almak istediğimiz otomobilde gerçekten hangi özellikleri arıyoruz? En çok neye önem verelim? Çoğunlukla aynı soruları tekrar tekrar sormaktayız. Her şeyden önce, alacağımız otomobilin bizi mutlu edecek otomobil olacağından emin olmalıyız.

Otomobil alırken en çok hangi özellikleri ile ilgileneceksiniz? Akla gelen ilk şey, kendinizi daha huzurlu hissetmeniz için, muhtemelen bütçenizle alabileceğiniz bütün modelleri gözden geçirmeniz olacaktır. Aşağıda vurgulanan özellikler, bu aşamada karar vermeniz gereken seçeneklerden sadece bazıları.