Cumartesi, 04 Mart 2017 22:40

Otomobildeki Fiyat Artışı Alıcıyı 2. Ele Yöneltti.

ADANA Oto Galericiler Odası Başkanı Velat ŞEN, yaptığı açıklamada, düzenleme ile ÖTV oranlarında motor silindir hacmine göre artışlar yaşandığını söyledi.

ŞEN, ÖTV oranlarına yakın ikinci el araçlarda da fiyat artışı olacağını belirterek, şunları kaydetti:

ÖTV düzenlemesiyle oluşan fiyat artışlarının ardından ikinci el otomobillerde alım-satımların hızlandığını, ikinci el araçlara zamlardan dolayı talebin çoğaldığını ifade etti.

Son yılların en yoğun dönemlerinden birini yaşadıklarını dile getiren ŞEN, "ÖTV zammı nedeniyle uygun, hesaplı araç bulmakta da zorluk yaşıyoruz. Bu böyle devam edecek gibi gözüküyor. ÖTV artışları böyle devam ettiği sürece 2017'de de sıfır araçlarda olduğu gibi ikinci el araçlarda da fiyatlar artacak gibi gözüküyor." dedi.

İkinci el araçlarda şu anda en çok otomatik vitesli araçların tercih edildiğine dikkati çeken ŞEN, "1600 cc motor hacminin altındaki araçlara ciddi anlamda talep var. Fiyat olarak da 30 ile 50 bin lira arasındaki araçlar ciddi talep görüyor. Ayrıca genellikle az yakan araçlar tercih ediliyor." diye konuştu.

İnternet sitelerindeki otomobil fiyatlarına itibar edilmemesini öneren ŞEN, şunları kaydetti:
"İkinci el araçlarda fiyatların belirleneceği yerler otomobil pazarları ve merkezleridir. Araçta önemli yürüyen aksam, motor ve kaporta gibi önemli unsurlar vardır. Bunların ne durumda olduğunu bilmediğiniz bir araca yazılan değer tamamıyla hayali oluyor. Bu da fiyatların artışına sebep olur. İnternetteki fiyatlarla oto galericiler arasında uçurumlar var."

Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca "Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun" kapsamında hazırlanan "İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik Taslağı"nı "devrim" olarak nitelendiren Adana Oto Galericiler Odası, düzenlemeyi desteklediklerini bildirdi. Taslak ile ikinci el taşıt ticaretinin yalnızca bu işle ilgilenen tacirler ile esnaf ve sanatkârlar  tarafından yapılması hedefleniyor.

Taslak ile ikinci el taşıt ticaretinin yalnızca bu işle ilgilenen tacirler ile esnaf ve sanatkarlar tarafından yapılması hedefleniyor. Bu işle uğraşmayan vatandaşlar ise bir yılda 3'ten fazla ikinci el araç satışı yapamayacak.

Adana Oto Galericiler Odası Başkanı Velat ŞEN,  yaptığı açıklamada, hükümetin ikinci el piyasasına çekidüzen vermek için 2015 yılında çıkan "torba yasa"yla Gümrük ve Ticaret Bakanlığına yetki verdiğini hatırlattı.

ŞEN, bu taslakla ikinci el otomobil alım satımlarının nasıl yapılacağının belirleneceğini ifade ederek, "İkinci el araç satışlarında çok ciddi anlamda vergi kaybı var. 2015'te noterlerde yaklaşık 5 milyon civarında ikinci el araç alım satımı yapıldı. Bu araçların yaklaşık 1,5-2 milyonunun faturası kesilerek devlete vergisi ödendi. Geri kalan 3 milyonun aracın vergisi kayıp. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, bunun önüne geçmek için bir çalışma başlattı." dedi.

İkinci el piyasasına bu yönetmelikle düzen geleceğini vurgulayan ŞEN, "Herkes ikinci el alım satımı yapamayacak. Bakanlık veya galerici odaları tarafından verilecek yetki belgesiyle alım satımlar yapabilecek. Yetki belgesi de vergi levhası, iş yeri açma ruhsatı, oda kaydı olan ve odalara müracaat edecek kişilere verilecek. Yapılan değerlendirme sonucu Bakanlık tarafından 'ikinci el araç alım satımı yapabilir' diye bir yetki belgesi verilecek. Noterlerde de bu belgelerle satış yapılacak." diye konuştu.

Bununla ilgili çalışmalar bakanlık tarafından taslak çalışması yapılmış olup yönetmeliğin hazırlanmasını ve uygulamaya konulmasını bekliyoruz. Net olmamakla birlikte 2. Altı aylık dönemde 2. El satış sertifikaları hazırlanacak.

Bu çalışmayla galericilere ciddi anlamda sorumluluk yükleneceğine dikkati çeken ŞEN, "İkinci el araç düzenlemesi Türkiye'de bir devrim niteliğinde. Yılda satışı yapılan yaklaşık 5 milyon araçtan 3 milyonunun kayıp olan vergisi devlete adam gibi ödenecek. Piyasada güven ortamı olacak. Galericiler olarak bu düzenlemeden memnunuz ve destek veriyoruz." ifadelerini kullandı.

"Bu sektörün gerçek sahipleri kendilerine ciddi anlamda bir çekidüzen verecekler. Galeri sitelerinin metrekareleri ve bu işi yapacak kişilere getirilen standartlar belirlenecek. Bu işi yapacaklar yaptığı yanlışlıklardan ciddi anlamda mesul tutulacak. Arabanın kilometresini, hasar kaydını nasıl görüyorsak vatandaşa bunu aynen aktaracağız. Yaptığımız yanlış aktarımların sonucunda da vatandaş mağdur olursa da ciddi anlamda ceza-i yaptırım göreceğiz. Yaptığı ticarette insanları zarara uğratanlar meslekten men edilebilecek. Alım satımlarda vergilere ve trafik sigortalarına da bir çekidüzen verilecek. Türkiye'de artık herkes sanal ortamda ikinci el aracı kafasına göre alıp satamayacak. İnternette satışa sunabilir ama noterde bu satışı gerçekleştiremeyecek. Bu satışı gerçekleştirmenin iki yolu var ya mülk sahibi olacaksınız ya da bir galericiyi kullanacaksınız."

 

VERGİSİNİ DÜZENLİ ÖDEYEN MÜKELLEFE İNDİRİM.

Gelir  Vergisi Kanunu'nun 121. Maddesi '' Vergiye uyumlu Mükelleflere vergi indirimi'' başlığıyla yeniden düzenleniyor.

Buna göre; ticari, zirai veya mesleki faaliyeti nedeniyle gelir vergisi mükellefi olanlar ve kurumlar vergisi mükelleflerinden (finans ve bankacılık sektöründe faaliyet gösterenler, sigorta ve emeklilik şirketleri ile emeklilik yatırım fonları hariç olmak üzere) belirlenen şartları taşıyanların yıllık gelir veya kurumlar vergisi beyannameleri üzerinden hesaplanan verginin yüzde 5'i, ödenmesi gereken gelir veya kurumlar vergisinden indirim yapılacak.